Wel grappig, de verontwaardiging over de rechten die SBS heeft op de beelden van de huldiging van het Nederlands elftal. Voor iemand met bijgeloof is het een gruwel, nu al praten over rechten van iets dat nog maar allemaal moet gebeuren. Maar je moet nu eenmaal voorbereidingen treffen.
Macht van de gewoonte
In 1988 was er nog geen RTL, maar in 1995 was er wel de huldiging van Ajax. RTL mocht wat beelden maken met een camera, maar de goede, exclusieve plaatsen voor camera’s waren (helaas, sorry RTL, maar is geen plaats) alleen beschikbaar voor de NOS. En niemand was verontwaardigd. De macht van de gewoonte gaat ervan uit dat alle nationale gebeurtenissen uitgezonden worden door de publieke omroep, de NOS. En dan kunnen RTL en SBS wat beelden kopen en op sommige plekken zelf wat filmen, maar daarmee is alles gezegd. Journalistiek? Was altijd een raar begrip bij zaken van zogenaamd nationaal belang. Maar nu de NOS de traditionele rol van RTL en SBS bij dit soort massa manifestaties moet spelen, is Leiden en last en vooral de journalistieke vrijheid in gevaar.
Gewoon een show
Het is gewoon een grote show, die huldiging. Er zit geen spatje journalistiek aan zoals het woord journalistiek is bedoeld. De leiding van de show is in handen van SBS. So what? We krijgen op de boot supporter Hans Kraay jr die zijn finest hour gaat beleven en wellicht Jan Joost van Gangelen. Geloof me, het wordt echt niet anders, minder of beter dan wanneer Jack van Gelder op die boot had gestaan. Het gaat namelijk niet om de verslaggevers, maar om de spelers, de coach en voor de fotografen om spelersvrouwen en kinderen en om de gekken langs de kant en in het water. Ik denk zo maar dat SBS daarin nog verder durft te gaan dan de NOS. Henk Kessler, de directeur van het betaalde voetbal van KNVB, heeft gelijk. De zendgemachtigde die de rechten van de thuiswedstrijden heeft, mag ook de huldiging exclusief uitzenden. Daar is niets geks aan.
Ook het CDA weer
Ik lees dat mijn gewaardeerde wielermaat en CDA Kamerlid Joop Atsma ook verontwaardigd is. Een Pavlov reactie. Zullen we afspreken dat bij de kroning van Koning Willem de vierde (ja toch, de vierde) alle zendgemachtigden gelijke rechten krijgen? Of gelden de nationale regels dan niet. Kom op, Joop, de verontwaardiging is zeer eenzijdig, SBS doet het heus heel goed en de journalistiek loopt geen enkel gevaar, de formatie onderhandelingen gaan gewoon door, net als de bescherming van Geert Wilders.
Frits Barend
Volg Frits op Twitter













































































